Jadwiga Hawryluk

Jadwiga Hawryluk (z domu Bomba) – ur. 1928 w Janówce (Iwanówka, powiat Dubno, obecnie Ukraina). Ojciec Jadwigi - Józef Bomba pochodził z Lubelszczyzny. Na Wołyniu zamieszkał jako osadnik wojskowy. 

Rodzina została wywieziona na Syberię w lutym 1940 roku, stamtąd (po amnestii w 1941 roku) pojechali do Saratowa, gdzie spędzili półtorej roku, a następnie do Kazachstanu. Ojciec został siłą wcielony do armii radzieckiej, gdzie zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Mama - Antonina Bomba (ur. 1902 w Tyczynie, powiat Rzeszów) przyjechała z dziećmi do Polski w kwietniu 1946 roku, osiedliła się na Pomorzu Zachodnim. 

Jadwiga Hawryluk zmarła w 2018 roku. Wspomnienia i wojenne losy tej niezwykłej rodziny powinny doczekać się osobnej publikacji. Pamięć historii rodzinnej jest starannie pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom przez dzieci i wnuki Jadwigi i jej braci (Czesława, Romana i Władysława). Materiały fotograficzne prezentowane na tej stronie pochodzą w przeważającej części ze zbiorów córki Jadwigi – Karoliny Cackowskiej.

Na zdjęciu: Jadwiga Hawryluk, Ładzin 2017.
Fot. Paweł Grochocki

Galeria