O projekcie

Wolin – wyspa pamięci” to projekt dedykowany dokumentowaniu wspomnień mieszkańców gminy Wolin, dotyczących pierwszych lat po II Wojnie Światowej, aż do dzisiaj.

W prezentowanym zbiorze znajdują się fragmenty osobistych relacji, dokumenty i pamiątki, związane zarówno z osiedlaniem się ludzi na tych terenach po 1945 roku, jak i odnoszące się do tradycji kulturowych i religijnych, które przywieźli ze sobą z rodzinnych stron.

Ma on formę archiwum społecznego, którego narracja zbudowana jest w oparciu o pamięć ludzi i jej przekaz międzypokoleniowy.

W opowieściach, rodzinnych albumach ze zdjęciami, pamiętnikach i zapiskach najstarszego pokolenia mieszkańców możemy znaleźć prawdziwe skarby. Dotyczą one zarówno kultury ludowej (pieśni, tradycje i zwyczaje, które już tylko częściowo były praktykowane po przesiedleniu) jak i życia społecznego przed wojną. Mają one ogromną wartość historyczną i dokumentalną.

Materiały zostały zebrane w latach 2018 – 2020 przez Ewę Grochowską, we współpracy z Gminą Wolin i Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wolinie.

Projekt „Wolin – wyspa pamięci” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Rezultatami projektu są: strona internetowa oraz wystawa, złożona ze zdjęć rodzinnych i fragmentów narracji biograficznych, pt. „WYSPA PAMIĘCI - stamtąd - tutaj”. Część tych materiałów, wraz z komentarzem historycznym, prezentujemy także w katalogu wystawy.

Kuratorki projektu:  

Ewa Grochowska, Karolina Gołębiowska,

Strona internetowa :

Projekt wizualny, opracowanie materiałów: Karolina Gołębiowska

Wybór i opracowanie materiałów, teksty: Ewa Grochowska

Wystawa:

Koncepcja i projekt wizualny: Karolina Gołębiowska

Współpraca, teksty: Ewa Grochowska

Ewa Grochowska - zajmuje się kulturą wsi, badaniem tradycji muzycznych, obrzędów oraz obszarów związanych z pamięcią i tożsamością. Autorka tekstów i opracowań, pracę doktorską poświęciła roli kobiety w idei mesjańskiej. Jest także wykonawczynią muzyki tradycyjnej, której uczy się od najstarszych pokoleń.

Karolina Gołębiowska –  adiunkt w Muzeum regionalnym im. A. Kaubego w Wolinie. Ukończyła studia na kierunku grafika warsztatowa i fotografia na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka min: nagrody za najlepszy dyplom artystyczny Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 2014 i finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2019. Zdobywczyni trzeciej nagrody Festiwalu O!Pla 2018. Pracuje w różnych mediach min: fotografia, obiekt, film, animacja. Dotyka tematów związanych z historią i zjawiskami społecznymi. Często podejmuje aktywność animacyjną w mniejszych miejscowościach.